POJĎME SPOLEČNĚ ZAČÍT TVOŘIT

Můj přístup je jiný. Začínám na jednoduchých základech a jdu cestou ke složitějším funkcím a strukturám. Uživatelé jsou současně spolutvůrci, jejich participace na společném díle je učí systém chápat ve všech souvislostech. Vytváří se vazba na společném díle, která vede k silnější vůli chtít systém naplno využít, což je si myslím základní předpoklad k dobré práci.

Openning - úvodní workshop

Start do projektu, mohl bych říct. Cílem je vzájemné poznání obou partnerských stran, jejich vizí a možností realizace projektu. Obvykle Vám povím něco o sobě a ptám se, co Vás trápí, jakých přínosů byste s novým systémem chtěli dosáhnout. Zjišťuji potřeby a skupinu cílových uživatelů, od čehož se následně odvíjí charakter systému nebo jeho dílčích modulů.

Analýza

Tato část projektu spočívá v poznávání. Seznamuji se s technologiemi, prostředím, lidmi... Je třeba dokonale pochopit výrobu, způsob řízení a hledat podle potřeby úzká místa a možnosti jejich inovace v řízení. Nakonec inovace je jedním z cílů projektu!

Návrh databáze

Z části jde o sběr dat. První fáze takové přípravy je rutinní a spočívá v kompletaci všech dokumentů, které ve společnosti používáte. Na základě toho je určena množina potřebných atributů, které jsou následně převedeny do struktury databáze (min. 3NF). Výsledkem je model databáze sestavený z potřebných tabulek a relací. Jedná se většinou o základní strukturu, protože celý systém vzniká agilně a tedy roste v čase.

Systém vzniká agilně a tedy roste v čase

Vývoj aplikace

V programovém prostředí DELPHI vzniká aplikace. Spolu s tím mnohdy dochází k úpravám základní struktury databáze. Jedná se o intenzivní vývoj, kdy jde ruku v ruce vlastní programování se součinností ostatních spolutvůrců z řad Vašich odborníků. Je dohodnut první milník celého projektu, obvykle to bývá realizace modulu technické přípravy výroby, řízení zakázky v oddělení odbytu. Jsou primárně programovány tabulky nastavení, kmenových dat a následně pak operativní řízení.

Zavedení/implementace

Vývoj je řízen tak, aby byly v krátkých časových intervalech dodávány dílčí části celku (určitého modulu systému) s možností okamžitého využití ze strany uživatele. Z toho důvodu již v čase vývoje dochází k prvním fázím zavedení systému do provozu. Zprvu jen v menším rozsahu užívání, který postupně zahrnuje širší spektrum uživatelů, až nakonec dochází ke kompletnímu nasazení všech modulů a podpůrných aplikací celého systému. To vše jde napříč celým spektrem řízení výroby a logistiky Vašeho podniku.

Školení

Ve všech fázích implementace probíhají školení personálu. Důraz je kladen na pochopení zásad a principů celého systému ve všech souvislostech.

Pomůckou v kurzech je samozřejmě příslušná dokumentace. Ta je připravena ve formě uživatelských příruček a postupně je zapracována do aplikace formou nápovědy. Cílem je připravit systém na zdárný start. Metodické příručky a následně nápověda systému jsou požadovanou oporou.

Ladění

Fáze ladění přináší další inovace. Tentokrát plynoucí ze zavádění dílčích částí a modulů. Vesměs se jedná mimo jiné také o zpracování podnětných návrhů uživatelů k vlastnímu řízení. Systém se tak ještě více přibližuje k Vaší koncepci a zpracované podněty výrazně podporují celý proces zavádění do ostrého provozu.

Závěrečný workshop

Závěr je formálním zakončením projektu s jeho předáním. Jedná se též o skupinovou práci a prezentaci jednotlivých částí. Na modelových příkladech si sami zkusíte jejich řešení pomocí nového systému. Cílem je ukázat jeho části v plném kontextu.

© 2017-2020 by Ing. Jaroslav Halva
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky